Biblioteka Publiczna w Kaliszu

Początek i koniec samotności w DKK

W dn. 14. lipca 2021 r., podczas spotkania dyskusyjnego klubu książki „u Janinki”, omawiałyśmy powieść Benedicta Wellsa pt. „Koniec samotności”. Starałyśmy się określić temat główny utworu, tematy poboczne, omówiłyśmy kreacje bohaterów, czas i miejsce akcji, a także mocne i słabe strony utworu.

 

 

Benedict Wells w dość subtelny sposób wprowadza nas w piękną opowieść o samotności Julesa. Dawniej Jules był otwartym i serdecznym chłopcem, który w wyniku  splotu nieszczęśliwych wypadków zmienia się, stając się zamknięty w sobie, wyobcowany. Odtrącony przez rodzeństwo, skrzywdzony przez bieg wydarzeń, kształtuje swój charakter w sierocińcu. Jako  dorosły człowiek, obarczony krzywdami przeszłości, doświadcza zarazem szczęśliwego i najbardziej bolesnego rozdziału życia.

 

Czym jest samotność i kiedy się zaczyna? Czy wtedy, gdy nam doskwiera i czy zdajemy sobie z niej sprawę, gdy nam nie dokucza? Samotność to początek czy koniec? „Na niektóre pytania po prostu nie ma odpowiedzi, tak już jest. My, ludzie, jesteśmy tu zdani wyłącznie na siebie. Cóż to byłby za świat, w którym wysłuchana zostałaby każda modlitwa (…). Bóg chce, abyśmy nauczyli się troszczyć sami o siebie. Nie daje nam ryby i nie wysłuchuje wszystkich modlitw, ale słucha nas i obserwuje, jak sobie tu, na dole, radzimy z chorobą, niesprawiedliwością, śmiercią i cierpieniem[1]”.

 

Powieść Wellsa porusza wszelkie struny, szarpie emocjami, uderza zwrotami akcji i, pomimo iż dynamiczna nie jest, zaskakuje  przebiegiem wydarzeń. Zdecydowanym atutem jest jej realizm, mądrość nie tylko w przekazie trudnych partii utworu, ale także w akceptacji tego, co nas spotyka. Szczerze polecamy tym, którzy lubią trudne utwory!



[1] Wells, B.: Koniec samotności. Warszawa, [2017], str. 327-328.

Pozostałe wydarzenia

W ramach Nocy Bibliotek w dn. 16 października 2024 r. zorganizowano zabawę nawiązującą do escape room pt. „Tajemniczy zamek”, w której wzięło udział 11 zawodników – uczniów Zespołu Szkół w Kaliszu Pomorskim-  tworzących osobne 3 zespoły. Każdy zespół zmagał się z łamaniem kodów w całkowitej ciemności i samodzielnie. Zespoły podejmowały wyzwanie w innym czasie, na trasie gry nie spotkały się i nie przekazywały sobie informacji.

Powieść przedstawia perypetie życiowe Bruno Janoschka, który od najmłodszych lat, aż po wiek sędziwy, doznaje poczucia krzywdy od osób zaufanych: zdrady i osamotnienia oraz jego wewnętrznej przemiany i próby odkupienia win.

Zachodniopomorskie Forum Kultury Kalisz
Pomorski
Ośrodek
Kultury


Biblioteka bierze udział w programie Orange dla bibliotek